-32%
,

Aparat tensioni – Mates elektronik Belsk

Belsk
Gjendje:

52 ne stok


Mates Elektronik
Precizion i larte
Rezistent ndaj goditjeve
Matje e shpejte me nje buton
Mat edhe rrahjet e zemres
Instruksione me audio

3,990L 5,900L

52 ne stok

APARAT TENSIONI – MATES ELEKTRONIK BELSK

Aparat per matje tensioni elektronik i cili mat ne cast tensionin e larte dhe te ulet te zemres.

Aparat tensioni profesional i cili ben nje monitorim te thjeshte, te shpejte, te sigurt te presionit te gjakut per matje te sakte te tensionit.

Ju ndihmon te masni dhe kontrolloni tensionin ne cdo kohe. Qendroni te informuar per gjendjen tuaj shendetesore me kete aparat per tensionin.

Monitori ju jep lexime te sakta te presionit te gjakut.

APARAT PER TENSION 

Si te perdorim aparatin e tensionit?

Tensioni i lartë dhe rrahjet e zemres, mund te dallohen lehte me aparate tensioni. Aparati per matjen e tensionit  eshte nje aparat tensioni manual i cili ben qe matja e tensionit te gjakut te behet dhe ne kushte shtepie.

Matni tensionin sistolik te gjakut dhe ate diastolik ne cdo cast. Nuk eshte nevoja te adresoheni në një qender te shendetit apo ne spitalin me ta afert. Thjesht vendosni rripin te krahu dhe shtypni butonin start.

TENSIONI APO PRESIONI I GJAKUT

Çfarë është presioni i gjakut ?

Presioni i gjakut është forca me të cilën gjaku lëviz nëpër arteriet tuaja.  Enët e gjakut qarkullojnë gjakun nga zemra duke e drejtuar në të gjithë trupin tuaj. Nderkohë edhe zemra me kontraktimin e saj pompon gjakun në të gjithë trupin me anë të arterieve të gjakut.

Vlera normale e tij është ≤120 mmHg. Presioni diastolik i gjakut, i cili është niveli më i ulët i presionit të gjakut që arrihet kur zemra relaksohet midis dy rrahjeve të saj. Vlera normale e tij eshte ≤ 80 mmHg.

mates tensioni elektronik bli online ibuy alMatja e menjëhershme e presionit të gjakut, përfundimi automatik i të gjithë procesit të matjes.

Dublikoni secilin grup me 120 memorje, ruajtjen automatike të rezultateve të matjes në mënyrë që të marrë parasysh vlerën ditore të presionit të gjakut.  Numri i grupeve të kujtesës.

Përzgjedhja e qarqeve të integruara të importuara, përdorimi i algoritmit të filtrimit të dyfishtë për të përmirësuar saktësinë e plotë të matjes.

Testi i rrahjeve të zemrës – Në matjen e presionit të gjakut në të njëjtën kohë, vlerësohet edhe rrahjet e zemrës. Një makinë me më shumë përdorim

Klasifikimi i presionit të gjakut

Klasifikimi i prensionit të gjakut ( ) mm/Hg

 • Kategoria Sistolik Diastolik Optimal <120 dhe <80
 • Normal 120-129 dhe /ose 80-84
 • Normal i lartë 130-139 dhe /ose 85-89
 • Grada 1 e Hipertension 140-159 dhe/ose 90-99
 • Grada 2 e Hipertension 160-179 dhe/ose 100-109
 • Grada 3 e Hipertension ≥180 dhe/ose ≥ 110

 

TABELA E TENSIONIT TE  GJAKUT

Sa duhet te jete tensioni normal i gjakut

Çfarë mund të ndodhë nëse ju keni hipertension?

Me kalimin e kohës presioni i lartë i gjakut dëmton organet e trupit, rrit rrezikun për atak në zemër, goditje në tru, insuficiencë kardiake, insuficiencë renale, si dhe sëmundje të sistemit periferik të enëve të gjakut.

Këto probleme shëndetësore mund të shmangen nëse presioni juaj mbahet nën kontroll. Per kete nevojitet nje aparat tensioni cilesor.

Çfarë e shkakton hipertensionin ?

Zakonisht nuk ka vetëm një shkaktar për hipertensionin.

Disa faktorë si:

 • Mbipesha
 • Konsumi i madh i alkoolit
 • Konsumi i kripës mbi normën e lejuar
 • Moskonsumi i frutave dhe i zarzavateve
 • Mosha
 • Histori familjare me hipertension,
 • Atak në zemër dhe goditje në tru të kombinuar së bashku rrisin rrezikun për të pasur hipertension.

Duke u rritur në moshë, edhe presioni i gjakut rritet.

Në çdo moshe  mund të jetë nder problemet shëndetësore  më të hasura, e cila nuk ju lejon te shijoni plotesisht jeten tuaj. është e rendesishme te kujdeseni per shedetin tuaj.

Duke ulur presionin e gjakut ju ulni rrezikun për të pasur një atak në zemër apo goditje në tru.

APARAT PER MATJE TENSIONI

Ja cilatjane  hapat që ju ndihmojnë për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut

 1. Mbani një peshë të shëndetshme
  Mbipesha rrit presionin e gjakut. Mbani një peshë trupore të shëndetshme nëpërmjet një aktiviteti fizik të rregult dhe një ushqyerjeje të shëndetshme. Nëse jeni obezë apo mbipeshë humbja 10% e peshës suaj mund t’ju ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.
 2. Konsumoni më pak kripëaparat per tensionin blerje online ne ibuy al
  Konsumi i tepërt i kripës rrit presionin e gjakut. Reduktoni sasinë e kripës në ushqime, si dhe konsumoni më pak ushqime të përpunuara të cilat kanë sasi të madhe kripe. Gjithmonë kontrolloni etiketat e ushqimeve dhe merrni produkte që kanë më pak se 0.25g kripë për 100gram.
 3. Konsumoni më pak alkool
  Konsumi i sasive të mëdha të alkoolit mund të rrisë presionin e gjakut me kalimin e kohës, si dhe të dëmtojë zemrën dhe mëlçinë. Rekomandimet janë 3 – 4 porcione alkool në ditë për meshkujt, dhe 2 – 3 porcione për femrat.

  APARAT TENSIONI BELSK – APARAT PER MATJEN E TENSIONIT TE GJAKUT

 4. Konsumoni më shumë fruta dhe zarzavate

  Ngrënia e 5 ose më shumë porcioneve me fruta dhe zarzavate çdo ditë, mund t’ju ndihmojë të ulni presionin tuaj të gjakut. Këto mund t’i konsumoni të freskëta, të ngrira, të thata dhe të konservuara por kujdes, kontrolloni sasinë e kripës, sheqerit dhe yndyrnave në to. Një porcion është 80 gram.

 5. Bëni një jetë më aktive
  Kryerja e një aktiviteti fizik të moderuar, 30 minuta në ditë 5 herë në javë, do të ulë presionin tuaj të gjakut. Lëvizja në këmbë apo biçikletë, noti dhe kërcimi janë aktivitete shumë të mira.
 6. Merrni ilaçet rregullisht sipas rekomandimit të mjekut
  Nëse ju jeni diagnostikuar me presion të lartë të gjakuti/hipertension dhe merrni ilaçe, ato duhet t’i pini në mënyrë të rregullt për të mbajtur presionin tuaj të gjakut nën kontroll. Medikamentet të cilat merren për të ulur presionin e gjakut parandalojne plakjen e shpejtë të enëve të gjakut dhe të zemrës, si dhe reduktojnë rrezikun për goditje në tru.

APARAT PER TENSIONIN

Si te masim tensionin me aparat? 

Kontrolloni presionin tuaj të gjakut nëse e keni në vlerat < 120/80mmHg çdo dy vjet, dhe nëse vlerat e tij variojnë nga 120 – 139 mmHg dhe 80 – 90 mmHg çdo vit. Per kete mund te perdorni nje aparat mates tensioni elektronik i cili mund te perdoret edhe pa ndihmen e dikujt tjeter.

Si perdoret aparati i tensionit?

Mates tensioni elektronik apo manual – Aparat ne kyc apo ne krahe ?
Nje nga menyrat me te thjeshta dhe tradicionale eshte matja me aparat per tensionin manual i cili pompohet manualisht dhe degjohet me veshe. Kjo menyre gjithashtu eshte shume e mire por nuk mund te perdoret nga vete personi dhe sidomos ne rastet kur nuk ndihet mire. Aparati elektronik eshte nje mates shume i mire dhe gjithashtu shume i lehte. Ne momentin qe nuk ndiheni mire thjesht e montoni dhe shtypni butonin duke u munduar te jeni sa me te qete.

APARAT MATES TENSIONI ELEKTRONIK BELSK –  CMIMIAparat tensioni elektronik cmimi me i mire ne ibuy al

Shume praktik dhe i thjeshte ne perdorim dhe mund te merret me vete kudo. Aparat per tensionin  me butona dhe nje ekran te madh per ta pare te gjitha te dhenat e matjes.

Gjithashtu ju mund te masni dhe rrahjet e zemres dhe pulsin duke krijuar dhe nje ide per tensionin e larte.

Ne menyre te tille ju do te eliminoni dhe rrezikun e te gjitha komplikacioneve apo semundjet e gjakut. Strukture e sakte teknologjike e integruar ne brendesi te aparatit mundesojne funksionin automatik te tij.

APARAT PER TENSIONIN BELSK 

Nuk keni pse shqetesoheni nese eshte hera e pare qe perdorni nje aparat te tille, manuali ne paketim do ju ndihmoje per ta perdorur. Aparat portativ te cilin mund ta mbani me vete ne udhetimet tuaja. Tensioni i gjakut tani mund të matet per pak sekonda.

Nje aparat per matjen e tensionit shume cilesor dhe teper praktik. Me shtypjen e nje butoni ju mund te shihni tensionin dhe rrahjet e zemres ne cast.

Po ashtu mund te shihni edhe matjet e meparshme te cilat jane ruajtur ne memorjen e aparatit. Kryeni nje krahasim per te pare nese po permiresoheni. Aparat per tensionin Belsk

PAJISJA ME E NEVOJSHME NE SHTEPINE TONE | APARAT MATES TENSIONI 

Procesi i matjes së tensionit nuk duhet të jetë më shumë se nje rutinë.  Nje aparat shumë i nevojshëm në shtëpi.
Mat tensionin e ulët dhe të lartë të gjakut si edhe rrahjet e zemrës.

Aparat Tensioni Cmimi me i mire ne iBuy.alAparat mates tensioni elektronik per tensionin

Ju mund të keni një bazë të dhënash në kete aparat per tensionin nga një memorje që ruhet sa herë ju do të masni tensionin. Janë të gjitha të ruajtura për një kohë të caktuar për të krahasuar tensionin e matur me herë të tjera. Nuk e përdorim vetëm me bateri por është i pajisur edhe me një hyrje për karikues që të mund ta përdorni pa shpenzuar gjithmonë për bateritë.

SI MATET TENSIONI ME APARAT ELEKTRONIK?

Matja eshte shume e thjeshte , duke shtypur vetem nje buton. Tensioni i larte dhe rrahjet e zemres jane problem mjaft i perhapur ne popullsi.

Matja me kete aparat per tensionin prodhuar nga Belsk i cili montohet te krahu eshte me e sakte se matjet e kryera me aparate te vogla qe montohen te kyci i dores. Nje matje e mire e presionit te gjakut dhe rrahjeve te zemres do t’ju ndihmoje gjithmone te parandaloni shume gjera.

Eshte me mire te dini gjithmone nivelin e tensionit tuaj dhe ky aparat tensioni elektronik eshte gjithcka qe ju nevojitet ne shtepine tuaj. Mund te perdoret nga te gjithe me nje lehtesi shume te madhe.

Best with CE FDA approved BP-103H –
Digital Upper Arm Blood Pressure Pulse Monitor Meter
Aparat per tensionin Sphygmomanometer BELSK BP 103H

SKU: L01001AB103H Kategori: ,
brands

Belsk

LLoji

Aparat Tensioni

color

White

Bazuar ne 0 vleresime

0.0 mesatarisht
0
0
0
0
0

Vetem Klientet qe kane blere kete produkt mund te shkruajne vleresim

Nuk ka vleresime per kete produkt

WhatsApp chat